1,5% podatku – poznaj tę akcję i pomagaj

Czy wiesz dlaczego na początku każdego roku robi się głośno o akcji 1,5% podatku? Oznacza to, że zbliża się okres rozliczeń z Urzędem Skarbowym. Jednak w tym okresie można również zrobić coś dobrego dla innych. Dowiedz się więcej.

1,5 procenta podatku – jak to działa?

Akcja 1,5% podatku (czasem dawniej określana jako “1% dla kultury” lub “1% dla OPP”) polega na przekazaniu przez podatników niewielkiej części swojego rocznego podatku dochodowego na rzecz wybranej organizacji pożytku publicznego. W Polsce są to organizacje non-profit, które prowadzą działalność społeczną, charytatywną, kulturalną, oświatową, naukową lub ochrony środowiska. Podatnik dokonując przekazania 1,5% podatku, może wybrać jedną inicjatywę, na rzecz której chce przekazać swoje pieniądze. Wówczas Urząd Skarbowy przeleje wybraną kwotę na konto danej organizacji. Udział w akcji jest dobrowolny i dotyczy podatników w Polsce, którzy rozliczają się z podatku dochodowego od osób fizycznych.

1,5% podatku – dlaczego warto przekazać?

Z udziału w akcji 1,5% podatku płynie wiele korzyści. Ważna jest możliwość wsparcia organizacji non-profit. Dzięki przekazaniu części swojego podatku dochodowego na rzecz wybranej OPP, można wspomóc instytucje działające na rzecz dobra publicznego, takie jak np. organizacje charytatywne, społeczne, kulturalne czy oświatowe. W ten sposób możemy wpłynąć na poprawę jakości życia w naszym otoczeniu i zrobić coś dobrego dla innych ludzi. Ponadto, akcja nie wiąże się z żadnymi dodatkowymi kosztami dla podatnika. Przekazanie 1,5% podatku na rzecz OPP nie zmniejsza kwoty podatku do zapłacenia, lecz umożliwia jego skierowanie na konkretny cel, który sami wybieramy. Warto też wziąć pod uwagę, że przekazanie części podatku stało się w Polsce już swoistą tradycją i symbolem społecznego zaangażowania. Wzięcie udziału w akcji to dobry sposób na wyrażenie swojego wsparcia dla organizacji non-profit i włączenie się w działania społeczne na rzecz dobra wspólnego.

Jeśli nie wiesz, jak się za to zabrać, sprawdź tutaj https://procent.rehabilitacjaopole.pl/. Poznasz instrukcje, jak przekazać swoje 1,5% rozliczając PIT w wersji papierowej lub przez internet. Dowiesz się również więcej o organizacji pożytku publicznego, która pomaga pokrzywdzonym przez los, chorym i niesamodzielnym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *