Czynności notarialne przy zakupie nieruchomości

Wiele osób marzy o kupnie domu. Pójście ,,na swoje” to utopijna wizja, jednak niektórym się to udaje. Ceny nieruchomości na pewno nie sprzyjają, ale w dzisiejszych czasach i wynajem się nie opłaca. Nieliczni szczęśliwcy mogą pozwolić sobie na zakup posiadłości. Niestety wybór idealnego domu i negocjacje z dotychczasowym właścicielem to nie wszystko. Trzeba dopiąć jeszcze mnóstwo formalności. Do większości z nich potrzebny jest notariusz.

Czynności notarialne – akt notarialny

Zakup nieruchomości to niemała inwestycja. Niestety na tym nie kończą się wydatki. Koszty związane są także z czynnościami notarialnymi, jakie musi przeprowadzić notariusz. Inwestor powinien liczyć się z wizytą u notariusza oraz opłatami, jakie zostaną w tym celu naliczone (taksa notarialna). Podstawą do wyliczenia taksy notarialnej jest wartość przedmiotu umowy, czyli w tym przypadku wartość domu. Jednak notariuszy obowiązuje maksymalna taksa notarialna ustanowiona prawnie, której nie mogą przekroczyć.

Do czynności notarialnych związanych z kupnem nieruchomości zaliczamy między innymi sporządzenie umowy kupna-sprzedaży, odpisu aktu notarialnego oraz oświadczenie o ustanowieniu hipoteki i pełnomocnictwo.

Czynności notarialne – gdzie w Toruniu spiszesz akt notarialny?

Czynności notarialne związane z kupnem domu powinien przeprowadzać doświadczony i godny zaufania notariusz. To bardzo ważne, ponieważ każdy błąd, każda literówka i każda pomyłka kosztują inwestora mnóstwo stresu. Zdarza się nawet, że przez literówkę w nazwisku nie będzie możliwe dokonanie wpisu do księgi wieczystej. Właśnie dlatego warto udać się do sprawdzonej kancelarii. Czynności notarialne w Toruniu, takie jak sporządzenie aktu notarialnego, wykonuje kancelaria http://notariusz-rakoczy.pl/. Wybierając notariusza warto kierować się przede wszystkim doświadczeniem. Dobrego rejenta poznamy już na etapie rejestracji. Jeśli notariusz jest otwarty na nasze pytania i tłumaczy w zrozumiały dla wszystkich sposób, to bardzo dobry znak. Dzięki pomocy takiego notariusza uda się załatwić wszystkie formalności sprawnie i bez zbędnego stresu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *