Gdzie trafia odzież, którą wrzucasz do kontenerów?

„Przekaż odzież i pomóż dzieciom z biednych rodzin”. Takie i podobne komunikaty znajdujące się na osiedlowych kontenerach mają wzbudzić wrażenie, że te rzeczy faktycznie trafią do potrzebujących. Jednak jaka jest prawda i czemu służy taki sposób zbiórek?

W rzeczywistości nie istnieją żadne instytucje zajmujące się kontrolą ilości i jakości oddawanych rzeczy. 70% zawartości takich kontenerów stanowią odpady. Nie wiadomo w jaki sposób są one wprowadzane do ponownego obiegu lub poddawane recyklingowi. Wiele kontenerów opisanych jest nazwami różnych fundacji, bez dokładnych informacji na ich temat. Prawdopodobnie takie pojemniki należą do prywatnych przedsiębiorców, którzy handlują odzieżą używaną.

Proces pozyskiwania i sortowania zebranych rzeczy jest bardzo kosztowny i zajmują się tym firmy zatrudniające ludzi do pracy na sortowniach. Tam wszystko co trafia do osiedlowych kontenerów poddawane jest segregacji na asortyment, który nadaje się na sprzedaż w second handach. Niektóre przedsiębiorstwa odpłatnie wykorzystują wizerunki fundacji w celu realizacji zbiórek, jednak żadne organizacje wspomagające ubogich nie otrzymują w zamian odzieży. Cały zysk za sprzedaż przesortowanego asortymentu trafia do handlarza, czyli właściciela kontenerów.

Jak widać, chcąc pomóc osobom potrzebującym, lepiej bezpośrednio wspierać różne fundacje. Najlepszym sposobem jest odwiedzenie lokalnych domów dziecka i innych instytucji. W ten sposób mamy pewność, że oddane przez nas rzeczy trafią do ubogich, a nie do okolicznych lumpeksów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *