Poradnia psychiatryczna – na co zwrócić uwagę przy wyborze

Powodów do wizyty u lekarza psychiatry może być wiele. Zwykle są to niepokojące zmiany w zachowaniu – naszym lub bliskich. Konsultacja u psychiatry będzie też wsparciem dla osób w trudnej sytuacji życiowej, np. przeżywających żałobę lub zmagających się z traumą. Wybór poradni psychiatrycznej nie jest tak trudny, jak się wydaje. Wystarczy pamiętać o kilku podstawowych kwestiach.

Poradnia psychiatryczna – dla kogo

Do poradni psychiatrycznej może udać się każdy, kto boryka się z problemami natury psychicznej. Objawy, które powinny nas zaniepokoić to przedłużające się stany lękowe lub depresyjne, drażliwość, tiki nerwowe czy nadpobudliwość. Do poradni psychiatrycznej powinny udać się także osoby zmagające się z zaburzeniami odżywiania i różnego rodzaju uzależnieniami. Sama konsultacja nie oznacza jeszcze diagnozy. Często lekarz zamiast farmakologii może zalecić wizytę u psychologa lub psychoterapię. Może też pokierować nas na dodatkowe badania diagnostyczne. Do poradni psychiatrycznej mogą udać się też rodzice, jeśli zauważą alarmujące zmiany w zachowaniu dzieci lub trudności z funkcjonowaniem w grupie rówieśniczej. Psychiatra zajmuje się też chorobami osób starszych związanych z psychiką, np. otępieniem czy chorobą Parkinsona.

Poradnia psychiatryczna – na co zwrócić uwagę

Przed udaniem się na wizytę do poradni psychiatrycznej, sprawdźmy, jakie specjalizacje posiadają lekarze przyjmujący w danej placówce. Warto też wykonać telefon do recepcji – tam dowiemy się, do jakiego psychiatry możemy się zgłosić z danym problemem. Jeśli zależy nam na szybkiej wizycie, zapytajmy o najbliższe terminy. Warto rozważyć konsultacje online, szczególnie, jeśli osoba odczuwa opory przed wybraniem się do poradni psychiatrycznej. Oczywiście możemy także sprawdzić rekomendacje konkretnych lekarzy na forach internetowych, jednak w tym przypadku należy zachować ostrożność. Nie wszystkie opinie mogą być obiektywne i zgodne z prawdą. Na stronie Instytutu Zdrowia Psychicznego i Rozwoju Osobowości INZPiRO https://psychiatrzy.pl/ znajdziemy szeroką ofertę usług z zakresu psychiatrii i psychoterapii. Możemy wybierać spośród kilku lekarzy, z których każdy ma trochę inne doświadczenie i obszar specjalizacji. Warto pomyśleć o tym przez pryzmat naszych problemów i rozważyć wizytę u tego, który pracuje z podobnymi zagadnieniami. Wizyty w poradni psychiatrycznej nie warto odwlekać. Im wcześniej zdiagnozuje się zaburzenie, tym większa szansa na szybkie podjęcie leczenia i powrót do sprawnego funkcjonowania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *