1 procent podatku – Ty decydujesz, kto go otrzyma

Jako społeczeństwo, mamy świadomość, że należy sobie pomagać, a część tego obowiązku spada także na władze naszego państwa. To właśnie rząd decyduje, jaką grupę społeczną wesprze, jakie będą kryteria do przyznania wsparcia oraz jak wysokie świadczenia trafią do potrzebujących. Wydawać by się mogło, że jako obywatele, niewiele mamy do powiedzenia w tej kwestii i pozostaje nam jedynie mieć nadzieję, że decyzje podjęte w tej materii, będą słuszne. Jednak raz do roku przysługuje nam prawo, aby samodzielnie wybrać, jaką szlachetną inicjatywę, chcieli byśmy wesprzeć finansowo. Taką szansę daje nam akcja 1 procent podatku. Na czym to polega i komu możemy go przekazać?

1 procent podatku – kto może go przekazać?

Na czym polega inicjatywa? 1 procent podatku to coroczna akcja, która towarzyszy obywatelom Polski podczas wypełniania zeznań podatkowych. Nie należy to do zbyt przyjemnych czynności i dla wielu jest rutynową formalnością, jednak stwarza także okazję, aby zrobić coś dobrego. Udział w akcji może wziąć osoba fizyczna, podatnik podatku dochodowego od osób fizycznych, podatnicy opodatkowani ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, podatnicy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą i opłacający podatek liniowy. Jeśli więc wliczamy się do tego grona, to właśnie my mamy moc zdecydowania, gdzie powędruje nasz 1 procent podatku i kogo w ten sposób wesprzemy.

1 procent podatku – komu możesz go oddać?

Warto wiedzieć, do kogo może powędrować 1 procent podatku. Wybierać możemy spośród organizacji pożytku publicznego, czyli takich, które działają non profit na rzecz społeczeństwa. Znajdą się wśród nich fundacje pomagające biednym ludziom, chorym oraz ofiarom wypadków, samotnym starszym osobom czy zwierzętom. Mamy więc dużo możliwości. Co jeśli nie zdecydujemy się wskazać jednej organizacji? Nasze pieniądze powędrują do Skarbu Państwa. Szkoda byłoby jednak nie wykorzystać danej możliwości. Zwłaszcza, że w tym wypadku, pomaganie jest proste. Tutaj https://rehabilitacjaopole.pl/1-podatku-calosc/ można przeczytać, jak to zrobić. Na stronie dowiemy się również, jak przekazać wsparcie wypełniając PIT online.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *