Materiały partnera

1,5 procenta podatku – na czym polega akcja?

Każdego roku jak bumerang powraca temat rozliczania się z Urzędem Skarbowym. Mówi się także równocześnie o wspieraniu organizacji pożytku publicznego. Co te dwa tematy mają ze sobą wspólnego? Chodzi o akcję, w której można przekazać 1,5 procenta podatku wybranej instytucji, działającej non profit i dzięki temu wspomóc ją finansowo. Co warto wiedzieć na temat tej inicjatywy? Poniżej garść informacji.

​1,5 procenta podatku – jak można pomóc?

Przekazać 1,5 procenta podatku może każdy podatnik, będący osobą fizyczną. Jest więc w naszym kraju mnóstwo osób, które mają możliwość wsparcia takim drobnym gestem jakiejś dobroczynnej inicjatywy. Wydawać by się mogło, że w rezultacie na konta organizacji pożytku publicznego będą trafiać niewielkie kwoty, jednak wbrew pozorom wcale tak nie jest. Co ciekawe, do 2022 roku, obywatele mogli przekazać maksymalnie 1% podatku i już wtedy milionowe sumy były rozdysponowywane pomiędzy poszczególne fundacje. Rozliczając się z Urzędem Skarbowym za bieżący rok, będziemy mogli zatem uzbierać jeszcze więcej. Na szczęście nie wiąże się to z żadnymi skomplikowanymi formalnościami. W papierowej wersji PIT-u, do tego celu przeznaczono specjalną rubryczkę, w której wpisujemy jedynie numer KRS organizacji oraz wyliczoną kwotę. Można to także zrobić to wygodnie przez internet, a cały (bardzo krótki) proces jest intuicyjny, tak więc warto.

​1,5 procenta podatku – czy udział jest obowiązkowy?

Ze względu na to, że akcja 1,5 procenta podatku pozwala na uzbieranie sporych kwot i daje wielu instytucjom realne wsparcie, coraz więcej się o niej mówi. Organizacje pożytku publicznego apelują o to, aby wypełniając formularz podatkowy, uwzględnić ich potrzeby. Dlatego też rośnie świadomość na temat akcji. Jednak co w przypadku, kiedy nie zdecydujemy się na przekazanie 1,5 procenta podatku? Pieniądze nie zostają z nami. Trafiają do budżetu państwa i nie mamy już wpływu na to, na co zostaną przeznaczone. Dlatego warto wziąć sprawy w swoje ręce i przeczytać więcej na ten temat https://procent.rehabilitacjaopole.pl/. Pomaganie dzięki tej inicjatywie jest bardzo proste i nie ponosimy przez to dodatkowych kosztów, więc edukujmy się!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *