Dlaczego muchy latają wokół lampy?

Nikogo nie dziwi, gdy lata mucha koło ucha, ale czemu tak uporczywie krąży pod żyrandolem?

W pogodne, leniwe dni często można zaobserwować ciekawe owadzie zjawisko. Odwiedzające dom muchy niczym zawodowi rajdowcy uparcie pokonują kolejne okrążenia pod żyrandolem. Trudno samodzielnie znaleźć przyczynę tego specyficznego zachowania, ale na szczęście z pomocą przychodzi internet i kilka naukowych faktów.

Co to za mucha?

Bohaterami lampich lotów są muchy o wdzięcznej nazwie zgniłówka pokojowa. Występują pospolicie na wielu obszarach geograficznych i doskonale przystosowały się do środowiska przekształconego przez ludzi. Dorosłe samce zajmują terytoria o wielkości 50 x 50 x 25 cm, na których wykonują tak zwane loty patrolowe. Właśnie to zjawisko możemy obserwować w naszych domach.

Musze amory

A wszystko to dla podtrzymania gatunku. Muchy wykorzystują nasze domowe wyposażenie podczas godów jako punkt orientacyjny do swoich obserwacji. Samce obierają najdogodniejszą dla siebie przestrzeń i wyznaczają tor lotu, którego zaciekle bronią przed rywalami. Dobry punkt widokowy zapewnia im bowiem lepsze możliwości wypatrzenia samicy i zwiększają szansę na udane gody.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *