Sztuka porządkowania przed śmiercią- czym jest dostadning?

Wyobraź sobie, że twój czas dochodzi końca. Może warto byłoby uporządkować swoje rzeczy, aby po śmierci nie obarczać swoich bliskich niepotrzebnymi przedmiotami? Dostadning jest ściśle związany z psychologią rzeczy.

Termin dostadning spopularyzowała pisarka Magareta Magnusson za sprawą swojej książki pt. „Sztuka porządkowania życia po szwedzku”. Temat odbił się szerokim echem wśród czytelników, którzy podzielali pomysł sprzątania przed śmiercią. Choć jest to dość kontrowersyjny temat, faktycznie każdy z nas posiada wiele niepotrzebnych rzeczy. Ponadto niektóre mają charakter intymny i nie chcielibyśmy, aby ktokolwiek je oglądał i porządkował. Podejście do tego typu porządków wymaga od nas zmierzenia się z wizją śmierci i uświadomienia sobie, co chcemy po sobie zostawić.

Z pewnością porządkowanie rzeczy osobistych jest bardzo trudne dla ich posiadacza, ale jeszcze trudniejsze dla jego bliskich. To oni muszą zmierzyć się z jego bagażem i opanować napływające emocje. Aby im to ułatwić, nie koniecznie musimy pozbywać się połowy dobytku. O ile łatwiej będzie im uprzątnąć wszystkie przedmioty, jeżeli pozostawimy dokładnie opisane wskazówki: co do oddania, co do wyrzucenia. Warto pamiętać, jak zaznacza sama autorka książki, że sprzątanie nie jest procesem smutnym, ale przynosi on ulgę uporania się ze swoim bałaganem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *