Sposoby na tremę podczas przemówień

Trema nie jest niepokonana

Trema jest naturalnym uczuciem przed ważnym wydarzeniem. Część osób jest w stanie sobie z nią poradzić, a inni mają problemy, dlatego chciałabym przedstawić kilka prostych rozwiązań, które pomogą w walce z tremą podczas przemówień.

Dobre przygotowanie

Przed przemówieniem należy zadbać o podstawowe potrzeby, np. skorzystanie z toalety czy zaopatrzenie się w szklankę wody. Ruch może pomóc nam spalić nadmiar energii spowodowanej stresem. Warto myśleć pozytywnie o naszym wystąpieniu. Jeżeli nie jesteśmy w stanie, lepiej myśleć o czymkolwiek innym (np. naszym pupilu czy liście zakupów) niż myśleć negatywnie. Ważny jest spokojny i głęboki oddech, który pomoże nam opanować bijące serce.

Podczas mówienia

Początek zazwyczaj jest najbardziej stresujący. Warto nauczyć się na pamięć pierwszych zdań, by móc wypowiedzieć je jasno i żywo. Gestykulacja pomaga spalić nadmiar energii. Szczególnie pomocna jest w walce z drżeniem rąk. Kontakt wzrokowy jest ważny, dlatego jeżeli się stresujemy, warto wybrać z widowni przynajmniej dwie osoby, które wyglądają sympatycznie i patrzeć w ich stronę. Spokojny oddech pomaga nam także w trakcie przemówienia. Na suchość w gardle pomocna jest woda, dlatego ważne jest odpowiednie przygotowanie.

Już po wszystkim

Po przemówieniu można się odrobinę odprężyć, ale nie należy całkowicie się rozluźniać. Wciąż jesteśmy na widoku, więc powinniśmy zachować klasę. Jeżeli ktoś inny przemawia po nas, należy słuchać albo przynajmniej udawać. Po prezentacji warto przenalizować swój występ i wyciągnąć wnioski. Jeżeli zauważymy jakieś niedociągnięcia, należy nad nimi pracować.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *